“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE” KONULU GENİŞ KAPSAMLI TOPLANTI, VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  
“Uyuşturucu ile Mücadele Günü” dolayısıyla düzenlenen “Uyuşturucu ile Mücadele” konulu geniş kapsamlı toplantı, Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında gerçekleştirildi.
 
Valilik’te düzenlenen toplantıya Vali Demirtaş’ın yanı sıra Vali Yardımcısı İsmail Hakkı Ertaş, ilçe kaymakamları, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar katıldı.
 
İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca “Uyuşturucu ile Mücadele” kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara yönelik sinevizyon gösterisi ile başlayan toplantı, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Ali Tanju Altınsu’nun sunumu ile sürdü.
 
Uyuşturucu ile mücadele konusunun önemine vurgu yapan Vali Mahmut Demirtaş ise toplantıda yaptığı konuşmada şu tespitlerde bulundu;
 
“UYUŞTURUCU ÇOK YÖNLÜ BİR HALK SAĞLIĞI PROBLEMİDİR”
 
Uyuşturucu ile Mücadele Günü kapsamında düzenlenen toplantıya hoş geldiniz diyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Uyuşturucu, ülkelerin sınırlarını aşıp toplumların bugününü ve geleceğini tehdit eden adli, hukuki, kamusal sorunların yanı sıra; insanların bedenen, ruhen ve sosyal yönden sağlıklarını bozan çok yönlü bir halk sağlığı problemidir. Ülkemizin stratejik konumu ve transit geçiş yolları üzerinde yer alması, yasal ve yasal olmayan ticaretin güzergâhı olmasına neden olmaktadır. Genelde tek bir suçmuş gibi görünen uyuşturucu suçu, esasen ekimi, üretimi, nakliyesi, bulundurulması, satışı, kullanımı ve elde edilen paranın aklanması gibi pek çok suçu kapsamaktadır. Uyuşturucu suçunun toplumsal yansıması ise, cinayetler, sahtecilik, hırsızlık, sınır ihlalleri, silah kaçakçılığı ve terör finansmanı olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
UYUŞTURUCU İLE TOPYEKÜN MÜCADELE EDİLMELİDİR
 
Dolayısıyla uyuşturucu ile mücadeleyi sadece narkotik polisinin vazifesiymiş gibi değerlendirmek, büyük fotoğrafı teşhis edememek anlamına gelir. Bu mücadele çok yönlü olarak kamu ve sivil toplumun tüm kesimleri ile topyekûn yürütülmelidir. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığımızın koordinesinde yürütülen uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, kısa ve uzun vadeli hedeflere etkin bir şekilde ulaşabilmek için sürdürülmektedir.   Bu kapsamda 2015 Mart ayında yayımlanan Uyuşturucu ile Mücadele Acil Eylem Planı ile süreç geliştirilmiştir. Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında, ülkemizde uyuşturucu kullanım oranı daha düşüktür. Ancak, etkili önlemler alınmadığında yayılma ihtimali oldukça yüksektir.
 
BU ŞEHRİN GÜNDEMİNDEN UYUŞTURUCUYU ÇIKARMALIYIZ
 
2015 yılı Dünya Uyuşturucu Raporuna göre, 2013 yılında 15-64 yaş arası nüfusta, her 20 kişiden 1’i uyuşturucu kullanmaktadır. 2013-2015 yılları arasında ülkemizde doğrudan madde bağlantılı ölümlerin toplam sayısı 590’dır. Adana, doğrudan madde bağlantılı ölümlerde, İstanbul ve Antalya’nın ardından 3. Sırada yer almaktadır. Bu durum, görev sorumluluğumuzu daha da arttırmaktadır. Buradan açıkça ifade ediyorum. Gerek koordinasyon kurulu üyesi olan kişi ve kurumlar, gerekse sivil toplum kuruluşları, uyuşturucu sorununu çözmek adına üzerine düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirmelidir. Bu şehrin gündeminden uyuşturucuyu çıkarmalıyız. Üretim, satış ve kullanım zincirlerini kırmalıyız. Adana’da uyuşturucunun esâmesi okunmayıncaya kadar, var gücümüzle mücadeleye devam etmeliyiz.
 
HER TÜRLÜ MÜCADELEYİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ
 
Göreve geldiğim ilk günlerden itibaren kentimizin problemleriyle alakalı çeşitli kurumlardan brifingler aldım. Başta Uyuşturucu ile Mücadele olmak üzere farklı konularda önceliklerimizi belirledik. Bu sebeple güvenlik kuvvetlerimize; Adana’da girilmedik hiçbir mahalle, sokak kalmayacak şekilde planlamalarını yapmaları talimatını verdim. Yavrularımızı bu illetten kurtarmak ve uzak tutmak için gereken her türlü mücadeleyi vermeye hazırız. Güvenlik kuvvetlerimiz de gereken hassasiyeti gösterip uyuşturucuyla mücadele konusunda özverili çalışmalarını yürütmektedirler. Yaptığımız çalışmalar da son 1 yılda Adana’nın uyuşturucuyla mücadele istatistiklerinde gözle görülür bir iyileşme olmuştur. Mesai arkadaşlarımı bu konuda tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.Uyuşturucu ile mücadelede en büyük yardımcımız vatandaşlarımızdır. Vatandaşlarımızla iletişim kanallarını her daim açık tutmalıyız. İl Emniyet Müdürlüğümüz de bu mücadeleyi daha etkin bir hale getirebilmek için sosyal medyada ihbar hattı oluşturdu. Bu ihbar hattının tüm vatandaşlarımız tarafından etkin bir şekilde kullanılması için yazılı ve görsel basında tanıtılmasını teşvik etmeliyiz.
 
MUHTARLARIMIZA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR
 
Öte yandan mahalle muhtarlarımıza bu konuda çok büyük görevler düşüyor. Mahallesindeki hırsızı, arsızı, ikamet edeni en iyi kıymetli muhtarlarımız bilir. Tüm muhtarlarımıza buradan bir kez daha sesleniyorum: Mahallenizde şüpheli davranışlar içerisinde bulunan her şahsı, uyuşturucu satışı yapan, torbacı diye tabir edilen kişileri mutlaka emniyet güçlerimize bildiriniz. Bir şekilde uyuşturucu illetine bulaşmış ancak, bu illetten kurtulmak için çırpınan vatandaşlarımızı da ilgili sağlık kurumlarımıza yönlendiriniz. Bununla birlikte uyuşturucu ile hiç tanışmamış kişileri uyuşturucudan uzak tutmak adına da önleyici ve koruyucu tedbirleri almak durumundayız. Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz, vatandaşlarımızı uyuşturucu konusunda bilinçlendirici faaliyetlerine hız kesmeden devam etmesi elzemdir. Medyayı da bu konuda daha aktif kullanmalı ve sürece onları da entegre etmeliyiz.
 
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE HER BİREY AKTİF SORUMLULUK ALMALI
 
Uyuşturucu ile mücadelenin sadece kolluk kuvvetlerimizin görevi olmadığı, her bireyin bu mücadelede yer alması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Vurdumduymazlık; gün gelir bizlerin de canının yanmasına sebep olabilir. Kamudan, sivil topluma, yerel yönetimlerden medyaya, tüm paydaşları uyuşturucu ile mücadelede elini taşın altına koymaya çağırıyorum. Zira bu Türkiye meselesidir, bu bizim istikbal meselemizdir. Bu meyanda, akademik kariyeri boyunca uyuşturucu ile mücadele alanında önemli çalışmalar yapan Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu’na, bugüne kadar gerçekleştirdiği özverili çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Unutmayalım ki, geleceğin güçlü, sağlıklı ve bilinçli nesilleri, bugünün duyarlı büyükleri sayesinde yetişecektir. Bu vesile ile bu duyarlılıkta “ben de varım” diyen herkesi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum”.
 
VALİ DEMİRTAŞ’TAN DOÇ. DR. NEBİLE DAĞLIOĞLU’NA PLAKET VE BAŞARI BELGESİ
 
“Uyuşturucu ile mücadelede yapılması gereken çalışmalar hakkında fikir alış verişinde bulunulması, görüş ve önerilerin dile getirilmesi, uyuşturucu ile mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğinin belirtilmesiyle” süren toplantının bitiminde Vali Mahmut Demirtaş,  uyuşturucu ile mücadelede önemli ve başarılı çalışmalar gerçekleştiren Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu’na plaket ve başarı belgesi verdi ve duyarlı çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
 
Toplantının ardından Valilik Bahçesi’nde Narkotim’e bağlı özel eğitimli köpeklerin, başarıyla tamamladıkları araca gizlenmiş uyuşturucuyu bulma gösterisi katılımcılar tarağından ilgi ve beğeniyle izlendi.

Kaynak: http://www.adana.gov.tr/uyusuturu-mucadele
 
İSAY2 Galeri