Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

     Çukurova, Kuzeyinde Seyhan Baraj Gölü, Kuzeybatısında Karaisalı İlçesi, Güneyinde Seyhan İlçesi, Doğusunda Sarıçam İlçesi, Batısında Mersin İli olan bir ova İlçesidir. Çukurova İlçesi, Adana İlinin Merkez İlçelerinden birisidir. İlçemiz Adana İlinin Kuzeyinde olup, 27 Mahalleye sahiptir. Köyden Mahalleye dönüşen yerleşim birimlerinde bulunan vatandaşlar tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. İlçemize bağlı Köy iken Mahalle olan yerleşim birimlerinin yollarının tamamı asfalttır.   Çukurova İlçesinin yüz ölçümü 240 km'dir. Bu alanın; 83 km2 'si  tarım arazisi, 4 km2 'si çayır –mera arazisi, 40 km2 'si ormanlık alan, 32 km2’lik alanı  göl sahası ve 81 km2lik alanı ise yerleşim yeridir.

     İlçede genel olarak  Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Yıllık yağış ortalaması genellikle 600-650 mm ‘dir. İlçenin rakımı 23 m’dir.Ortalama nisbi nem oranı %66’dır.
  Yağışlar genellikle  Ocak-Şubat aylarında görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 20  derece civarındadır. En soğuk ay ocak, en sıcak ay ise ağustostur.