ADANA'DA 'GURME 2017 VE 10'UNCU  ÇUKUROVA GIDA VE YÖRESEL LEZZETLER FUARI' AÇILDI

        TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde Adana Valiliği, Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Organize Sanayi Bölgesi, KOSGEB ve Çukurova Fuarcılık'ın desteğiyle düzenlenen 'Gurme 2017 ve 10'uncu Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı' Adana’da açıldı.
 
        Fuara, Vali Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Kaymakamımız Dr. Mehmet Ali Özkan, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli ile vatandaşlar katıldı.
 
        Açılışta konuşan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, fuarın tarihten gelen yemek kültürlerin yaşatılmasına önemli katkı sağlayacağını söyledi.  
 
        Çukurova'nın eşsiz lezzetleriyle de adından söz ettirdiğini aktaran TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Alagöz, katılımcılara teşekkür etti.
 
        Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise, fuarın keyfinin çıkarılmasını isteyerek, herkesi fuara davet etti.
 
        Vali Mahmut Demirtaş da yaptığı konuşmada, gıda sektörü, tüm dünyada artan nüfusun ihtiyaçları doğrultusunda her geçen gün büyüyen ve gelişen bir sektör olduğuna işaret etti.
 
        “Tarım ve tarıma dayalı sanayinin en önemli duraklarından biri olan Çukurova’da bu büyümeden ve gelişmeden payını almaktadır” diye konuşan Vali Demirtaş, “Bu sektörel canlılığın pazara çıkış yollarından birisi de hiç kuşkusuz fuarlardır. Bu anlamda fuarlar, bir nevi ticaret ve finans vitrinidir. Bu vitrinin canlı ve göz alıcı olması, ürün pazarlama tekniği açısından büyük önem taşımaktadır. Fuarda yer alan 53 seçkin firma başta olmak üzere, sergilenen ürünlerin marka değeri, ürünün ziyaretçiye sunumu ve sonrasında gerçekleşmesini beklediğimiz ticaretle gıda sektörü, bu vitrinden dışarı taşacaktır” dedi.
 
        Vali Demirtaş, açılışı gerçekleşen Gurme 2017-Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı da, gıda sektörünün ülkenin ve bölgenin önemli temsilcilerini bir araya getirmekte olduğunu vurgulayarak, “Fuarın, üzerinde yaşadığımız bereketli topraklar üzerinde yapılması ve fuara Adana'nın ev sahipliği yapması fevkalade önemlidir. Zira Çukurova, yılda 3 ürün alınabilen toprak yapısıyla, önemli bir gıda arz merkezi olarak değerlendirilmektedir. Adana ise, tarıma dayalı olarak gelişen gıda, makine ve ekipman gibi sanayi kolları sayesinde, ülkemizin en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Bu sebeple Çukurova'da gıda sektörü, önümüzdeki yıllarda geçmiş yıllardan çok daha stratejik bir rol üstlenecektir. Bu noktada bir hususa dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarının, oluşturacağı çekim gücü ile Adana'mızı, gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte önemli bir cazibe merkezi haline dönüştürme ihtimalini gözden kaçırmamalıyız. Bazı zamanlarda krizi, kazanca dönüştürmek gerekir. Hükümetimizin bölgemizde yaşanan küresel kaynaklı sıkıntıları ortadan kaldırmak için sunduğu teşvikleri de gıda sektörünün kıymetli temsilcilerinin en iyi şekilde değerlendireceğini düşünüyorum. Bu bakımdan, bu fuarın her yıl düzenlenmesi, uluslararası platforma taşınması ve geleneksel hale dönüştürülmesi için tüm paydaşlara gereken desteği vermeye hazır olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum” diye konuştu.
 
        Anadolu’nun, on bin yıllık tarihi geçmişi ile insanlığın ilk yerleşim merkezlerinden birisi olduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Bu tarihsel derinlik, birçok kültürel zenginliği de beraberinde getirmektedir. Bu kültürel çeşitliliğin en önemli unsurlarından birisi de yemek kültürüdür. Anadolu'nun dört bir yanında farklı bir lezzeti tatmak mümkündür. Gurme 2017 Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı'nda gıda sektörünün katılımının yanında, Anadolu mutfağının zenginliklerini paylaşma, kültür mirası yemeklere sahip çıkma amacıyla da çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu kapsamda, fuar boyunca Anadolu'nun birbirinden lezzetli mutfaklarından örnekler, gurmelerin beğenisine sunulacak. Aşçılarımız ayrıca Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş'ın birbirinden güzel yemeklerinin püf noktalarını da fuar katılımcıları ile paylaşacaklar” ifadelerini kullandı.
 
        Vali Demirtaş, gıda ve tarım sektörünün rekabet gücünü arttırmak, yatırımcıları bir araya getirmek adına yapılan her girişim, ülke ekonomisine katma değer olarak döneceğini dile getirerek “Bu sebeple Adana’nın şah damarı olan tarımsal üretimin arttırılması ve bunun gıda sektörü ile entegre bir biçimde yapılması hususunda gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Kentin bütün paydaşlarıyla işbirliği yaparak gıda ve tarımdan elde ettiğimiz geliri artıracak yöntemleri, hep beraber geliştireceğiz. Gıda sektöründeki en son gelişmelerden haberdar olacağınız, en yeni ürün ve hizmetleri bir arada göreceğiniz, her yörenin, özellikle Çukurova'nın yemeklerini tatma fırsatı bulacağınız; yerli üreticilerle küresel markaları bir araya getiren Gurme 2017-Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı'nın Adana'mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.
 
        Hatay'ın künefesinden Mersin'in cezeryesine, Osmaniye'nin fıstığından Adana'nın kebap ve şalgamına dek yüzlerce çeşit yöresel ürünün sergilendiği fuara, ziyaretçiler de büyük ilgi gösterdi.
 
        Fuar, 14 Mayıs'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.
 
Kaynak: http://www.adana.gov.tr/gurme-
 
İSAY2 Galeri