ADANA SANAYİ ODASI KURULUŞUN 50. YILINI İFTARLA KUTLADI
 
Adana Sanayi Odası kuruluşun 50. yılında iftar yemeği düzenleyerek, üyelere 50’inci yılını onur ödülü ve Adana Sanayi Odası Meclisi'nde bugüne kadar görev yapmış 140 üyeye plaket verildi.
 
Adana Divan Otel’de düzenlenen yemeğe Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Kaymakamımız Dr. Mehmet Ali Özkan, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, oda başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.
 
İftarda konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “Odamızın 50.Yılı etkinliklerimiz kapsamında düzenlediğimiz ödül töreni ve ardından verilecek iftar yemeğine teşriflerimizden dolayı, şahsım ve odamız üyeleri adına sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.
 
Mübarek Ramazan Ayı’nın bolluk, bereket ve yardımlaşma olduğunu dile getiren ADASO Başkanı Kıvanç, “Bu mübarek ayın, ülkemize ve dünyamıza barış getirmesini, devam eden terör olayları ve savaşları sonlandırmasını, insanlığa iyilikler getirmesini, dertlere derman,  yaralara şifa olmasını, ekonomik ve sosyal sıkıntılardan insanlığı arındırmasını diliyorum” diye konuştu.
 
ADASO Başkanı Kıvanç, Adana Sanayi Odası’nın 50. yılında meclis üyesi olarak görev yapmış tüm üyeler ile 2016 İSO ve TİM 1000 listesinde yer almayı başarmış sanayi kuruluşlarına, yine TOBB’un En Hızlı Büyüyen firmalar arasında yer alan üye firmalara plaket vereceklerini belirterek, “Adana Sanayi Odası, Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması çalışmaları başta olmak üzere, bölge ve ülke sanayisinin gelişmesi yönünde birçok önemli kararda öncü rol oynamıştır. İlimizin ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerine en büyük destek veren kurumlar arasında hep ilk sıralarda yer almıştır. Odamızın kuruluşundan bugüne kadar hizmet etmiş olan tüm üyelerimize şükranlarımızı sunar, vefat edenlere Cenab-ı Allah’tan rahmet; Hayatta olanlara sağlıklı, uzun ömürler dileriz” ifadelerini kullandı.
 
15 Temmuz hain darbe kalkışması ve sonrasında, küresel piyasalardaki gelişmelerin de olumsuz etkisiyle ülke olarak oldukça zor bir sürece girildiğini anlatan ADASO Başkanı Kıvanç, “İç tüketimde yaşanan tıkanmanın aşılması, piyasanın canlandırılmasına yönelik hükümetimiz tarafından önemli adımlar atıldı. Yıllardır her platformda ve fırsatta gündeme getirdiğimiz reformların çok hızlı olmasa da birer birer uygulamaya konulması sevindiricidir. Bizlere gelecek adına ümit vermektedir. Vergi yüklerinin azaltılması ve finansmana erişim notasında Ekonomide çarkların dönmesine önemli katkılar sağlayan kararlar alındı. Üretimin canlandırılması ve Katma Değer Vergisi uygulamasının farklı bir yaklaşımla ele alınmasına yönelik önemli çalışmalar yapılıyor. Bu anlamda Yüce Meclise sunulan ve önümüzdeki günlerde görüşülmeye başlanacak “Üretim Reform Paketi” Oda olarak büyük önem verdiğimiz ve bizim de önemli katkılar sağladığımız düzenlemelerden biri. Yatırım ve üretimin önündeki engellerin kaldırılması ve bizlerin önünün açılması, özellikle üretim maliyetlerindeki düşüş sonrasında Türk malları küresel pazarlarda daha rekabetçi konuma gelecektir. Üretim Reform Paketi ve ardından beklediğimiz kapsamlı bir teşvik paketi ve reformlar, üretimin sürdürülebilirliğini, sonuçta ülkemizin sağlıklı büyümesini, kalkınmasını hızlandıracaktır. Sözlerime son verirken, Odamız ve Adana’mıza katkı sağlamış olan tüm sanayicilerimizi bir kez daha minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.
 
Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, on bir ayın sultanı Ramazan Ayı’nın tüm İslam âlemine, ülkeye ve sanayicilere hayırlar ve bereketler getirmesi diledi.
 
Zamanın boş bir kap gibi olduğunu dile getiren Vali Demirtaş, “Zamanı ne ile doldurursanız, onun şeklini alır. Zamana şekil veren ise, insandır. Elli yıldır Adana’da yatırım, üretim, istihdam ve ihracat kavramlarının içini dolduran ve bu kavramlara şekil veren, Adana Sanayi Odası’nın birbirinden kıymetli iş adamlarına teşekkür ediyorum. Kazandığımız bu elli yıllık tecrübenin, nice elli yıllar için ciddi bir temel oluşturmasını temenni ediyorum” dedi.
 
Vali Demirtaş, Adana’nın sanayide lokomotif şehirlerarasında yer almasında Adana Sanayi Odası’nın, büyük katkıları olduğunu vurgulayarak, “İş adamlarımızın İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi sanayide öncü kentlerle rekabet edebilmesi için Adana Sanayi Odamız her türlü desteği sağlamıştır. Adana’nın konumunu ve transit yollar üzerinde bulunan stratejik pozisyonunu yatırıma ve istihdama tahvil etmeliyiz. Küreselleşen ve iş gücünün, ürünün, paranın, daha hızlı hareket ettiği günümüz dünyasında Adana Sanayi Odası’na daha fazla görevler düşmektedir” ifadelerini kullandı.
 
“Mesafeleri ortadan kaldıran teknolojik gelişmeler, tüm dünyayı birbirine komşu yapmıştır” diye konuşan Vali Demirtaş, “Bu komşuluk ilişkisinden karlı çıkmak istiyorsak, dünya insanı ile aynı dili konuşmak zorundayız. Rekabet gücü yüksek, katma değerli ürünler üretmeli ve pazarlamalıyız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın başlattığı Milli İstihdam Seferberliği, bunun için önemli bir fırsattır. Projenin başladığı tarihten itibaren, 17.500’ü aşkın istihdam gerçekleştirmiş durumdayız. Bu istihdam rakamlarının daha da arttırılması için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
Vali Demirtaş, Cumhuriyetin 100’üncü yılında, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek gibi, çok önemli bir 2023 vizyonun bulunduğunu hatırlatarak, “Şüphesiz ki, 2023 hedeflerinin hayata geçmesi; mili bir yatırım, üretim, istihdam ve pazarlama seferberliğiyle mümkün olabilir. Memnuniyetle ifade etmeliyim ki, Adana Sanayi Odamızın birbirinden değerli iş adamlarının gözlerinde bu azim ve kararlılığı görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu vesile ile bir kez daha Adana Sanayi Odası’nın kuruluşunun 50. Yılını kutluyorum. Ödül alan tüm iş adamlarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş ve diğer protokol üyeleri tarafından Adana Sanayi Odası üyelerine plaket verildi.

Kaynak: http://www.adana.gov.tr/50-yil
 
İSAY2 Galeri